Polska zajęła 46. miejsce wśród 75 rynków z całego świata, porównanych przez ManpowerGroup pod względem ich możliwości przyciągania i zatrzymywania talentów. Globalny ranking otwierają Nowa Zelandia, Hong Kong i Singapur. Zobacz więcej w raporcie Total Workforce Index, który przedstawia obraz rynku pracy w najbardziej rozwiniętych krajach na świecie.

 Total Workforce Index, opracowany przez ManpowerGroup, mierzy względną łatwość pozyskiwania i utrzymywania pracowników na 75 rynkach na całym świecie. Porównuje możliwości i potencjalne negatywne skutki wejścia na dany rynek pracy. Zestawienie łączy ponad 90 kluczowych czynników, które odnoszą się do czterech kategorii: dostępności pracowników, efektywności kosztowej, regulacji prawnych i produktywności siły roboczej każdego rynku.

Polska na tle krajów regionu EMEA

W Polsce do dyspozycji pracodawców jest 17,3 mln pracowników w wieku produkcyjnym. 80% z nich ma stałe zatrudnienie i pracuje na pełen etat. Pozostałe 20% to pracownicy tymczasowi, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin lub w oparciu o własną działalność. Do tej grupy wliczają się również pracujący dorywczo lub bez formalnej umowy stanowią oni 9% wszystkich zatrudnionych w Polsce. Pod tym względem nasz kraj plasuje się na trzecim miejscu wśród 40 rynków z regionu EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła Turcja (13%), drugie – Włochy (9%).

W ogólnym rankingu dla regionu EMEA Polska uplasowała się w drugiej połowie stawki zajmując 28. pozycję. Zestawienie dla tego obszaru otwiera Irlandia, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje, które jednocześnie znalazły się w pierwszej dziesiątce w rankingu globalnym. Trzy ostatnie miejsca w zestawieniu dla analizowanego regionu zajmują odpowiednio Maroko, Francja, Rosja.

− Dostęp do utalentowanych pracowników i przepisy prawne regulujące zatrudnienie to jedne z najważniejszych czynników decydujących o wyborze lokalizacji prowadzenia biznesu. Szczególnie teraz, kiedy w świetle zwiększonych migracji w Europie obserwujemy, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy, oczekiwania finansowe kandydatów i ich mobilność, a także walka pracodawców o talenty. Raport Total Workforce Index pozwala firmom porównać rynki na całym świecie, by kształtować zrównoważone, globalne strategie dotyczące polityki personalnej – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Nowa Zelandia liderem na świecie

Na podium w rankingu światowym znalazły się Nowa Zelandia, Hong Kong i Singapur. Jednocześnie, te trzy rynki otwierają zestawienie dla regionu Azji i Pacyfiku (APAC). Globalne zestawienie zamyka Wenezuela (75. miejsce), Boliwia (74.) i Honduras (73.). Wśród krajów Ameryki, najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców są Stany Zjednoczone, Kanada i Chile.

Raport ManpowerGroup uwzględnia również analizę top25 rynków z globalnego zestawienia pod kątem dostępności pracowników, efektywności kosztowej, regulacji prawnych i produktywności siły roboczej. Pod względem dostępności w światowej czołówce znalazły Irlandia, Wielka Brytania i Norwegia. Analizując koszty zatrudnienia najbardziej atrakcyjne okazały się Tajlandia, Chile i Filipiny. Z kolei Singapur, Dania i Nowa Zelandia to kraje, w których regulacje prawne najbardziej sprzyjają zatrudnianiu pracowników. W raporcie Total Workforce Index znalazły się również dane o produktywności pracowników, gdzie zdecydowanym liderem okazały się Hong Kong, Singapur, Izrael.

Raport Total Workforce Index mierzy względną łatwość pozyskiwania, rekrutowania i utrzymywania pracowników. Identyfikuje te kraje, w których dostępność talentów i regulacja prawne sprawiają, że dany rynek jest najbardziej atrakcyjny do prowadzenia biznesu. Publikacja została przygotowana z myślą o firmach, które planują zmienić politykę personalną poprzez ograniczenie kosztów zatrudnienia lub zredukowanie liczby pracowników. Rankingi pomogą przy opracowywaniu strategii dotyczących zagranicznych inwestycji rynkowych, fuzji lub przejęcia innych firm.

 

Pełna treść raportu dostępna na stronie internetowej www.manpowergroup.pl.